Fotografia analogowa

Zapraszamy na niezwykłą podróż w świat fotografii analogowej!
Czy chcesz oderwać się od wszechobecnej technologii cyfrowej i odkryć magię fotografii analogowej? Czy pragniesz przenieść się w czasie i doświadczyć fascynacji, jaką kiedyś budziło codzienne korzystanie z aparatów analogowych? A może po prostu chcesz zgłębić tajniki pracy z materiałami światłoczułymi?
Jeśli tak, to zapraszamy Cię do udziału w warsztatach z fotografii analogowej!
Warsztaty składają się z trzech części, z których możesz wybrać jedną, dwie lub uczestniczyć we wszystkich.

Część I – około 4 godzin

Podczas tej części warsztatów odkryjesz świat fotografii analogowej, wykonując serię zdjęć aparatem tradycyjnym. Poznasz różne formaty kamer analogowych, ich optykę, działanie oraz zalety i wady. Dowiesz się również podstawowych informacji na temat:
– sposoby pomiaru światła.
– doboru przysłony, czasu otwarcia migawki.
– doboru filtrów i ich zastosowanie w różnych tematach fotograficznych.
– doboru negatywów w zależności od warunków oświetleniowych i realizowanych tematów
Otrzymasz cenne wskazówki dotyczące komponowania zdjęć. Rozpoczniesz od tworzenia zdjęć martwej natury w studiu, samodzielnie komponując scenę. Następnie, używając kolorowych filtrów, zbadasz, jak wpływają one na oddanie kolorów fotografowanych obiektów i jak zmieniają stopień szarości na negatywie. Kolejnym krokiem będzie stopniowe rozwijanie Twoich umiejętności, koncentrując się na tworzeniu odpowiedniej atmosfery, klimatu zdjęcia oraz pracy ze światłem.

Część II – około 5-6 godzin

W tej części warsztatów samodzielnie wywołasz swój naświetlony negatyw. Nauczę Cię założyć negatywy do koreksu, dobierać wywoływacz oraz dobrać jego stężenie, aby osiągnąć zróżnicowane efekty w końcowym obrazie negatywowym. Dowiesz się jak forsować negatyw, nawet o różnicę dwóch działek ekspozycyjnych. Poznasz zalety i wady wywoływaczy w proszku i płynnych koncentratów. Poznasz sposoby ratowania źle naświetlonych negatywów poprzez ich wzmocnienie lub osłabienie.
Na zakończenie z negatywu wykonasz stykówkę na papierze fotograficznym w ciemni.

Część III – około 8-9 godzin

W ciemni fotograficznej wykonasz samodzielnie stykówkę oraz wywołasz wybrane zdjęcia ze swoich negatywów w formacie 18 × 24 cm na papierze wielogradacyjnym (masz do dyspozycji jedno opakowanie papieru – 10 kartek). Poznasz różne metody pracy z powiększalnikiem, takie jak:

  • sposoby ustawiania ostrości,
  • dobór filtrów o różnej gęstości dla uzyskania odbitek o zróżnicowanym kontraście.
  • sposoby doświetlania i maskowania zdjęć w czasie naświetlania papieru.
  • sposoby podwójnego naświetlania, np. dodawanie tekstur.
  • wykonasz zabieg tonowania w odcieniu sepii jednej z wybranych odbite.

Dla kogo są te warsztaty?

Dla wszystkich miłośników fotografii, którzy pragną odkrywać tajemnice analogowego obrazu.
Wymagania i materiały:
Nie potrzebujesz żadnej wcześniejszej wiedzy z zakresu fotografii, aby wziąć udział w tych warsztatach. Zapewniamy aparat analogowy 35 mm, film czarno-biały oraz komputer z oprogramowaniem do obróbki graficznej, oraz wszystkie inne niezbędne materiały do warsztatów, m.in. chemikalia do wywołania negatywów, papiery fotograficzne.

Koszty i zapisy:

Prowadzący warsztaty: Sławomir Grzanek Miejsce warsztatów: Fotopracownia Visual Arts Gallery, Łódź, ul. Przędzalniana 49/1U Terminy warsztatów: 17.03 / 23.03 / 23.03 /6.04 / Uwaga! Istnieje możliwość umówienia się na spotkania w tygodniu.
Koszty:
Część I – 400 zł
Część II – 500 zł
Część III – 800 zł

Przy zakupie 2 lub 3 części warsztatów, spotkania zostaną rozłożone na dogodne terminy. W przypadku wystawienia faktury należy doliczyć podatek.
Zapisy pod adresem mailowym ltf@ltf.com.pl lub pod numerem telefonu 888 297 399.
Zadatek w wysokości 50 zł należy wpłacić na konto:
13 1020 3352 0000 1202 0074 2676,
z tytułem przelewu„Warsztaty – [wybrana część] – [termin]”.
Pozostałą kwotę należy uiścić gotówką w dniu warsztatów.

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.